2011. július 2., szombat
A nyírfában megbúvó édesség
A nyírfacukor vagy más nevén xilit egy olyan anyag, mely segítségével ki lehet váltani a finomított cukrot, így a cukorbetegek is élvezhetik az édes ízt - a xilittel nekik sem kell lemondaniuk a különböző nyalánkságokról. De mi is ez az anyag?
A xilit egy öt sznatomból álló, édes, kristályos szénhidrát, amelyet szinte minden zöldségben és gyümölcsben megtalálhatunk, így egy átlagos felnőtt naponta akár néhány száz milligramm xilitet is képes elfogyasztani. Ezenkívül érdemes azt is tudni, hogy a szervezetünk is képes ennek az anyagnak az előállítására: naponta 5-10 grammot termelünk belőle. A kereskedelmi forgalomban kapható xilitet pedig a nyírfáből kinyert xilózból állítják elő.
Milyen előnyei vannak?
A xilitnek egyáltalán nincsen semmilyen mellékíze, így tökéletesen lehet vele helyettesíteni vele a cukrot bármilyen ételben, anélkül, hogy az az étel valamilyen plusz ízt vagy szagot kapna tőle. Mivel nagyon alacsony a glikémiás indexe, ezért a vércukorszintet nagyon minimálisan emeli meg, aminek következtébe a cukorbetegek is fogyaszthatják. A Candida-diétába is tökéletesen beilleszthető, mivel a gombáknak nem jelent tápanyagot. Energiatartalma nagyon kicsi, ezért diétázók számára is nagyon ajánlott.
Biztonságos?
A xilit a “veszélytelen édesítőszer” kategóriába tartozik. Abszolút biztonságos, ezt bizonyítja a WHO és a FAO közös élelmiszeradalékokkal foglalkozó bizottságának (JECFA) 1983-as állítása, mely a xilitbevitel napi meghatározott mennyiségét a “nem meghatározott” kategóriába sorolta, vagyis a nyírfacukrot korlátlanul fogyaszthatjuk.
Nagyon-nagy mennyiségben enyhe hasmenést okozhat az egyes esetekben. Ezért fontos, hogy mikor el kezdjük használni az anyagot, csak fokozatosan növeljük a mennyiséget, amíg szervezetünk hozzászokik az “új cukorhoz”.
Adalékanyagként is elismert, nemzetközi jelölése: E 967. Rágógumikban, cukorkákban és fogkrémekben is megtalálhatjuk.
Használjuk bátran sütemények, torták, főtt és sült ételek, desszertek, fagylaltok, likőrök édesítésére.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése